Patiriate įtampą ar stresą? Jaučiatės nutolę nuo savo antrosios pusės? O gal pristigote pasitikėjimo savimi? Kurstyti aistrą dažniau yra daugybė priežasčių ir tai – tik kelios iš jų. Dažnesnis seksualinis aktyvumas gali atstoti fizinę mankštą ir teikti naudos ne tik jūsų fiziologinei, bet ir emocinei būsenai. Nėra stebuklingo skaičiaus, kuris nurodytų, kiek kartų per metus pora turėtų mylėtis, kad išlaikytų emocinį ryšį bei aistrą. Vis dėlto seksologų tyrimai atskleidžia, kiek gali būti „pakankamai“, kad seksas būtų naudingas ne tik bendriems Jūsų poros santykiams, bet ir kiekvienam individualiai.
Idealus dažnis
Tyrimai atskleidė, kad fiziologinė gerovė yra tiesiogiai susijusi su seksualinių santykių dažniu, tačiau tik iki tam tikro taško. Kai negyveni aktyvaus lytinio gyvenimo, sekso teikiamas pasitenkinimas didėja iki tol, kol seksualinių santykių dažnis pasiekia vieną kartą per savaitę. Mokslininkai teigia, kad šį skaičių būtų galima laikyti idealiu. Pastebėta, kad po šio taško pasitenkinimas bei seksualinių santykių teikiama nauda ne tik, kad nepadidėjo, bet kai kuriais atvejais netgi sumažėjo.
Vienas kartas per savaitę – šis skaičius gana gerai atitinka dabartinį vidurkį, tačiau santykių ekspertams kelia susirūpinimą. Užimta dienotvarkė bei itin aktyvus ir darbingas šiuolaikinės visuomenės gyvenimo ritmas nori ar nenori atsiliepia seksualinių santykių statistikai. Pastaroji atskleidžia, kad suaugusiųjų lytinių santykių skaičius per metus nuo 1990-ųjų tendencingai mažėja. Šis skaičius taip pat mažėja su amžiumi. Pastebėta, kad susituokę asmenys mylisi dažniau nei vienišiai.
- Vidutinis suaugęs žmogus mylisi maždaug 54 kartus per metus (apie 1 kartą per savaitę);
- 20-mečiai – vidutiniškai 80 kartų per metus;
- 60-mečiai – apie 20 kartų per metus.
Psichologiniai privalumai
Tyrimai atskleidžia, kad poros santykiuose dažnesnė seksualinė veikla lemia mažesnį skyrybų skaičių, tad intymūs santykiai gali ženkliai prisidėti prie bendros gyvenimo kokybės. Kurstyti aistrą miegamajame verta ne tik dėl tarpusavio artumo, bet ir dėl sekso teikiamų emocinių privilegijų.
Suteikia daugiau laimės
Remiantis atliktu tyrimu, dažnesni seksualiniai santykiai didina laimės jausmą (nors nepageidaujamas seksas gali turėti priešingą efektą). Sekso metu mūsų kūnas išskiria daugybę cheminių medžiagų, kaip antai endorfinai, kurie mažina dirglumą ir gali prisidėti prie geros savijautos. Sekso metu į kraują taip pat išsiskiria oksitocinas – medžiaga, atsakinga už ramybės jausmą, turinti antistresnį poveikį. Galiausiai, orgazmas lemia hormono prolaktino išsiskyrimą, o šis gali prisidėti prie miego kokybės.
Streso sumažinimo būdas
Tai, kad daugelis žmonių susiduria su lėtiniu stresu, yra laikoma savaime suprantama priežastimi, dėl kurios suaugusieji mylisi rečiau. Mūsų kūnai streso metu išskiria kortizolį ir adrenaliną (epinefriną). Šie hormonai gali turėti įtakos nuovargiui, padidėjusiam kraujospūdžiui, silpnam imunitetui. Seksas gali sumažinti šių hormonų lygį, o poveikis gali išlikti net ir kitą dieną.
Pagerėjusi savivertė
Dažnesni intymūs santykiai didina pasitikėjimą savimi, mažina nesaugumo jausmą. Sekso metu jautiesi geidžiamas, patrauklus, o tai lemia pozityvesnį požiūrį bei aukštesnę savivertę.
Fiziologiniai privalumai
Gana intuityvu, kad meilės aktas pagerina emocinę sveikatą, tačiau yra ir nemažai fizinių privalumų, kuriuos jis suteikia.
Pagerina fizinį pasirengimą
Seksas yra fizinio aktyvumo forma. Remiantis Amerikos kardiologų asociacijos pranešimu, seksualinis aktyvumas prilygsta saikingam fiziniam aktyvumui, tokiam kaip žvalus vaikščiojimas ar laipiojimas laiptais. Sekso metu atliekami judesiai, gali įtempti ir tonizuoti pilvo bei dubens raumenis. Moterims šis pagerėjęs raumenų tonusas padeda geriau kontroliuoti šlapimo pūslę. Per 30 minučių sekso sudeginama 200 kalorijų, o jo metu išskiriamos cheminės medžiagos mažina potraukį maistui.
Kartais reikia mylėtis net tada, kai nejaučiate didelės aistros ar kai mieliau rinktumėtės gulėjimą ant sofos
Geresnė imuninė funkcija
Aktyvesnis lytinis gyvenimas daro teigiamą įtaką imuninei sistemai. Tai reiškia mažesnę tikimybę peršalti ar susirgti gripu.
Sumažėjęs skausmas
Aukščiau paminėti endorfinai daro teigiamą įtaką ne tik gerai savijautai ar skatina ramybės jausmą, bet kartu malšina skausmą (pvz., migreną ar nugaros skausmą). Moterys, kurios vengia mylėtis pasiteisindamos galvos skausmu, turėtų žinoti, kad seksas tą skausmą gali numalšinti.
Poveikis širdžiai
Seksualinis aktyvumas (bet ne masturbacija) yra susijęs su mažesniu sistoliniu kraujospūdžiu. Padidėjęs kraujo spaudimas savo ruožtu yra susijęs su širdies ligų, insulto rizika. Manoma, kad lytinis aktyvumas padeda išsiplėsti kraujagyslėms, padidindamas deguonies ir maistinių medžiagų tiekimą į kūno ląsteles, tuo pat metu mažindamas kraujospūdį. Svarbu pažymėti, kad seksas gali skatinti širdies priepuolį tiems, kurie yra rizikos grupėje, tačiau dažnesnis seksas gali išspręsti šią problemą. Panašiai kaip kitos fizinės veiklos formos, tokios kaip bėgimas, gali trukdyti arterijoms aprūpinti širdį, tačiau reguliarus fizinis aktyvumas gali veikti kaip apsauga.
Teigiamas poveikis smegenims
Prieš kurį laiką atlikti tyrimai su žiurkėmis atskleidė, kad dažnesni lytiniai santykiai yra susiję su geresne pažinimo funkcija bei naujų smegenų ląstelių augimu. Tyrėjai įsitikinę, kad tas pats galioja ir žmonėms. Atliktame tyrime, kuriame dalyvavo daugiau nei 6000 suaugusiųjų, nustatyta, kad dažnesnis seksas turi teigiamą poveikį ir yra susijęs su geresne atminties funkcija 50 metų ir vyresniems žmonėms.
Seksualiniai padariniai
Būdama seksualiai aktyvi, moteris padidina lytinį potraukį ir makšties lubrikaciją. Mylėjimasis dažniausiai siejamas su lengvesnėmis mėnesinėmis ir mažiau varginančiais mėnesinių skausmais. Kažkada buvo manoma, kad lytiniai santykiai vyrams padidina prostatos vėžio riziką, tačiau tyrimai atskleidė, kad vyrai, kurie turėjo daugiau ejakuliacijų (21 ir daugiau per mėnesį), turėjo mažesnę tikimybę susirgti šia liga nei vyrai, kurie turėjo mažiau (septynias ejakuliacijas ar mažiau per mėnesį).
Nauda santykiams
Dažnesnis seksas gali būti naudingas Jums ir Jūsų partneriui individualiai, tačiau tai taip pat gali padėti bendriems santykiams. Reguliarūs meilės seansai gali padidinti jūsų atsidavimo lygį. Poros labiau linkusios likti kartu, kai gali tokiu būdu išreikšti savo meilę, tad jų skyrybų procentas yra ženkliai mažesnis.
Meilės aktų dažnis bėgant laikui keičiasi, tačiau tai nereiškia, kad turi būti tik progresyvi nuokalnė. Jei Jums įdomu, ar seksas kada nors gali būti toks geras, kaip tada, kai pirmą kartą buvote beprotiškai įsimylėję, atsakymas yra „taip“. Terapeutai siūlo rinktis „tiesiog daryk“ metodą: jei laukiate, kol Jūsų noro mylėtis lygis atitiks Jūsų partnerio norą, gali tekti laukti ilgai. Kartais reikia mylėtis net tada, kai nejaučiate didelės aistros ar kai mieliau rinktumėtės gulėjimą ant sofos.
Akivaizdu, kad palaikydami dažnesnius lytinius santykius (bent kartą per savaitę), turėsite daug naudos. Jei nepavyksta to padaryti, paklauskite savęs – kodėl. Kartais susitikti su sekso terapijos specialistu, gali būti geriausias būdas išspręsti iškilusias problemas. O jei savo partnerio dar nesutikote, pats laikas pradėti jo ieškoti – parsisiųskite pasimatymų programėlę, užsiregistruokite pažinčių svetainėje, eikite į renginius. Atminkite, kad tai gali pakeisti Jūsų fizinę bei emocinę sveikatą, tad imkitės iniciatyvos.